ZKRATKY:
- e.s.d.
- ekologická skupina druhů rostlin
- GIS
- geografický informační systém
- CHKO
- chráněná krajinná oblast
- LHC
- lesní hospodářský celek
- LHP
- lesní hospodářský plán
- LT
- lesní typ
- LVS
- lesní vegetační stupeň
- NP
- národní park
- NPP
- národní přírodní památka
- NPR
- národní přírodní rezervace
- PP
- přírodní památka
- PR
- přírodní rezervace
- SLT
- soubor lesních typů
- TTP
- trvalá typologická plocha
- ÚHÚL
- Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
- ZCHÚ
- zvláště chráněné území
- tl. tř.
- tloušťková třída
POJMY:
- boule
- Jakékoli nepřirozené útvary původu nádorovitého, svalcovitého atd. na kmeni. Pokud stromy s boulí nejsou jinak charakterizovány, výpočet výčetní základny a objemu kmene se provádí jako u stojících bez poškození. Toto označení slouží zejména pro orientaci při práci s mapou v terénu.
- čtverák
- Viz dvoják
- dvoják
- Jedinec se dvěma kmeny. Pokud je rozdvojení nízko (do 1,8 m výšky kmene), měří se oba průměry a při výpočtech se počítá jako jeden jedinec (počet stromů), ovšem se dvěma kmeny (výčetní základna i objem kmenů). Je-li rozdvojení nepřístupné pro měření:– a oba kmeny mají význam pro výpočet hmot, provádí se odhad výčetní tloušťky a platí údaje v předchozím odstavci. – a oba kmeny nemají význam pro výpočet hmot, uvede se skutečná d1,3 a počítá se jako jeden jedinec a jeden kmen
- kmen prohnutý
- silně prohnuté kmeny, např. vlivem posunu svahu apod. Způsob výpočtu viz "Boule".
- kmen s chůdovitými kořeny
- Vytváří zejména SM na podmáčených stanovištích při zmlazování na padlých kmenech, které postupně vyhnívají. Způsob výpočtu viz "boule".
- les přírodní
- Viz Terminologie
- les přírodě blízký
- Viz Terminologie
- les původní (prales)
- Viz Terminologie
- ležící kmen
- Ležící hlavní kmen stromu nebo jeho část bez kořenové soustavy. Graficky se vyjadřuje značkou stromu a čarou, zachycující ležící kmen. Rozlišují se tři rozpadová stadia ležících kmenů:– tvrdé – lze poznat druh dřeviny, zpravidla ještě s kůrou a relativně zdravým, tvrdým dřevem,– nahnilé – druh dřeviny zpravidla ještě lze identifikovat, dřevo již není v celé délce kompaktní – často hnije např. jádro nebo naopak vnější plášť dřeva (u stromů, které padly zdravé např. větrem a jsou v kontaktu s půdním prostředím), opadávající borka,– rozpadlé – dřevo v pokročilém stadiu hniloby, nelze identifikovat druh dřeviny, kopnutím lze kmen prorazit, často již jen „hrobečky“ s pomístnou vegetací.
- pahýl
- Již mrtvý stojící strom s chybějící částí hlavního kmene. Za pahýl se považuje zbytek kmene vyšší než 1,5 m. Výška se udává zaokrouhleně na celé metry. Pokud není v databázi výška pahýlu uvedena, počítá se průměrná výška dle grafikonu výšek, neboť chybějící část je zanedbatelná.
- pařez
- Oddenková část kmene s kořeny, která zůstala po pádu stromu a je vysoká maximálně 1,5 m. V pralesovitých porostech, kde v minulosti došlo k těžbě stromů, jsou místy patrné řezné plochy na pařezech. Takové pařezy jsou v databázi odlišeny a je možno podle nich vypočítat přibližné množství vyklizené dřevní hmoty. Pařezy vzniklé těžbou dříví se neuvádějí v mapě značkou stromu, ale křížkem a slouží zejména pro orientaci v terénu. Dojde-li k úplnému rozkladu ležícího kmene a současně zůstává jeho oddenek (pařez) stále identifikovatelný, značí se též křížkem, i když nepochází z těžby dříví.
- paterák
- Viz dvoják
- pralesovitý porost
- Souhrnné označení pro porosty lesa původního, přírodního i přirozeného, jejichž společným jmenovatelem je stanovištně odpovídající dřevinná skladba, alespoň částečně diferencovaná porostní struktura a vyšší podíl odumřelého dřeva než v běžném hospodářském lese.
- souše
- Stojící strom se zachovalým hlavním kmenem, celý odumřelý.
- vývrat
- Padlý strom s vyvrácenou kořenovou soustavou. Stadia rozpadu vývratů jsou stejná jako u padlých kmenů.
- zlom
- Dosud živý strom s chybějící částí hlavního kmene. Výška se určuje od 1,5 m výše. Pokud není výška v databázi uvedena, počítá se průměrná výška dle grafikonu výšek, neboť chybějící část je buď zanedbatelná nebo strom již vytvořil náhradní vrchol a původní ztrátu výšky vyrovnal.